Zasady bezpiecznego pływania na skuterze wodnym
2 czerwca 2016
Manewrowanie jachtem motorowym
2 czerwca 2016

Zatoka Gdańska

Zatokę Gdańską wyznacza przylądek Taran od wschodu i przylądek Rozewie od zachodu. Zatoka Gdańska jest akwenem bardzo zróżnicowanym, znajdują się tu porty o charakterze pełnomorskim, rybackie osady z wejściem przez wąski kanał, porty u ujścia rzek. Zatoka od strony zachodniej jest bardziej osłonięta od wschodniej, zaś wyeksponowana na działanie fal podczas sztormów. Wschodnia część zatoki jest niedostępna do żeglugi przez polskie statki. Południowo-zachodnią część wybrzeża Zatoki Gdańskiej zajęło Trójmiasto. Aglome­racja wraz przyległymi miejscowościami liczy blisko milion mieszkańców. Znajdują się trzy duże porty handlowe: Gdynia, Nowy Port i Port Północny w Gdańsku, przez co ruch w zatoce jest duży. W 2003 roku na obszarze zatoki wprowadzono system nadzoru ruchu statków zwany potocznie VTS (Vessel Traffic System). Prowadzący statek, jeśli tylko posiada VHF, zobowiązany jest być na ciągłym nasłuchu na kanale roboczym 71. Jachty są zobowiązane trzymać się możliwie najdalej od systemu rozgraniczenia ruchu, jeśli z niego nie korzystają. Wszystkie statki, nawet jachty motorowe i żaglowe, zobowiązane są przed zamiarem przecięcia toru kierunkowego do zgłoszenia swojej pozycji i zamiarów do VTS. Każdy prowadzący statek zobowiązany jest przed wejściem w obszar portu złożyć meldunek do właściwego kapitanatu portu i uzyskać zezwolenie ruchu, zgodnie z przepisami portowymi.

Świbno
VTS świadczy też usługi Informacyjne I można prosić operatora w przypadku wątpliwości nawigacyjnych czy meteorologicznych.

Świbno
Wejście do Świbna odbywa się Przekopem Wisły, który stanowi sztuczne ujście rzeki Wisły długości 3 Mm i szerokości 450 m. Podejście do Przekopu rozpoczyna się od pławy świetlnej ŚWB, skąd należy kierować się na lewą głowicę wejściową, oświetloną światłem zielonym. Należy ominąć ją w odległości około 50 m i kierować się do portu, płynąc bliżej wschodniego brzegu. Basen portowy Świbno madwa nabrzeża postojowe, raczej dla małych jachtów, gdyż średnia głębokość w porcie wynosi 2 m.

Górki Zachodnie
Dopóki nie było Narodowego Centrum Żeglarstwa motorowodnlacy korzystali z przystani rybackiej na północnym brzegu Martwej Wisły wpływając od strony Wisły Śmiałej. Nowo wybudowany ośrodek AWFiS Gdańsk umoż­liwia pływanie po rozlewisku Wisły Śmiałej i przez Zatokę Gdańską na Morze Bałtyckie. Oprócz tego w Górkach Zachodnich mają swoje przystanie AZS Gdańsk, AKM Gdańsk, JK Stoczni Gdańskiej, JKM Neptun, JK J. Conrada, YK Północny, Gdański K.M. LOK. W przystaniach tych można cumować, zatankować paliwo, dokonać napraw szkutniczych, zimować jachty, a także skorzystać z sanitariatów.

Gdańsk
Od główek Nowego Portu w Gdańsku do portu przy Żurawiu jest około 5 Mm, trasa prowadzi szerokimi kanałami, wzdłuż portowych żurawi i wielkich statków. Żeglarze mają do dyspozycji przystanie; Marina Gdańsk, Polski Klub Morski I JK Portowiec.

Sopot
Przy molo w Sopocie w 2011 roku oddano do użytku bezpieczny port ze 103 miejscami postojowymi i zapleczem sanitarnym.

Gdynia
Znajduje się tu największy w Zatoce Gdańskiej port jachtowy - im. Mariusza Zaruskiego. Usytuowany jest przy nabrzeżu Beniowskiego, na południowym krańcu portu. Płynąc na północ, obok portu, należy uważać na statki znajdujące się na redzie oraz na tor wodny prowadzący do wejścia głównego portu. Wejście główne jest oznaczone stawami świetlnymi, odpowiednio koloru zielonego i czerwonego.

Puck
Jest tu mały port rybacki, w którym można przycumować jachtem motorowym. Obok znajduje się port jachtowy, lecz jest słabo osłonięty, co powoduje mocne zafalowanie. Ogólnie w rejonie Pucka jest dużo płycizn, dlatego poruszają się tu bez przeszkód tylko mniejsze jednostki.

Kuźnica
Mały port rybacki w Zatoce Puckiej. Jest portem półotwartym, osłoniętym od północy i zachodu. W porcie nie ma bosmanatu, urządzeń sanitarnych. Prowadzi do niego tor podejściowy długości 1 Mm i głębokości 4 metrów. Podejście do Kuźnicy rozpoczyna się od zachodniej kardynałki wyznaczającej skraj mielizny, leżącej między Jastarnią a Kuźnicą. Choć do pławy podejściowej KUZ jest jeszcze prawie 2 Mm, a woda jest wokół głęboka, należy być ostrożnym, gdyż w rejonie tym wystawione są liczne sieci.

Jastarnia
Dysponuje dużym portem z wygodnymi miejscami do cumowania i zapleczem sanitarnym.

Hel
Stara osada rybacka, lecz w porcie coraz mniej statków rybackich, a więcej turystycznych. Basen portowy ochrania falochron. Port rybacki ma około 100 miejsc postojowych w basenie wewnętrznym i komplet usług żeglarskich.

źródło: Sternik motorowodny Andrzej Ostrowski